Katastrofa tunguska – wydarzenie z 30 czerwca 1908 roku w tajdze, w środkowej Syberii nad rzeką Podkamienna Tunguzka niedaleko jeziora Bajkał.
Wyprawa i badania Kulika
Informacje o upadku meteorytu w Syberii dotarły do rosyjskiego geochemika i mineraloga Władimira Wiernackiego - który z kolei zlecił badania Leonidowi Kulikowi zajmującemu się badaniem meteorytów.
Kulik w pierwszą wyprawę ruszył w 1921 roku (wcześniej wojna i zawieruchy polityczne powodowały trudności) - nie znalazł nic ciekawego, ekipa miała olbrzymie trudności z pokonaniem trudów podróży (śniegi, błoto, zaspy).
W 1927 roku odbył drugą ekspedycję - również z olbrzymimi problemami technicznymi. Trzecią odbył w kwietniu 1928 roku.
W lutym 1927 Kulik przybył do miejscowości Wanawara (Vanavara) - stamtąd było ok. 60 km do miejsca katastrofy.
Kolejne ekspedycje odbyły się w latach: 1929, 1930, 1939 (przerwana
z powodu wojny).
W tych ekspedycjach, Kulik stawał się coraz bardziej rozczarowany
i osamotniony, gdyż od początku zakładał, że szuka olbrzymiego meteorytu, bądź jego fragmentów - nie znalazł nic. Co prawda, pojawiły się tu i ówdzie kratery, jednak odwierty okazały się fiaskiem, ani śladu meteorytu.
W roku 1930 zgłosił się do niego leśniczy Jankowski, który znalazł dziwny kamień, który był pokryty porowatymi bąblami (dziś wiemy, że miejsca wybuchu magnokraftu cechują się właśnie takimi kamieniami). Niestety, po sfotografowaniu go i zmierzeniu, leśniczy nie zaznaczył miejsca cennego znaleziska.
Kulik był zdumiony tym, co zobaczył: ogrom zniszczeń przeszedł oczekiwania. Powalonych zostało 2150 km2 drzew. Wszystkie, były ułożone w zadziwiający sposób: były ułożone koncentrycznie do środka epicentrum, równiutko, jak opiłki żelaza na kartce papieru omywane polem magnetycznym magnesu podkowiastego.
Leonid Kulik odnotował same niezwykłości, które jednak nie potwierdziły teorii o meteorycie: eksplozja musiała być napowietrzna, gdyż w epicentrum wybuchu drzewa zostały odarte i opalone z kory, ale stały normalnie - tam, gdzie fala przyjmowała już ostry kąt natarcia, nic się nie ostało.
Bardzo ważnym elementem, nieznanym wcześniej nauce ziemskiej jest, że miejsca napowietrznych eksplozji o sile nuklearnej (przekraczającej pewną krytyczną wartość) przyjmują unikalny kształt motyla z rozpostartymi skrzydłami.
Teorie
Oprócz badań Kulika, powstały inne, następujące teorie o Katastrofie.
Mówiono o eksplozji nieznanej bomby, o komecie uderzającej w Ziemię,
o tajemniczych drganiach tektonicznych, o wyziewach gazów bagiennych (zapewne ci profesorowie nawdychali się jakichś gazów, niekoniecznie bagiennych...)
Naukowcy z Sandia National Laboratories stwierdzili, że było to uderzenie niewielkiej planetki skalno-lodowej, która po dotarciu do atmosfery, zaczęła się rozpadać na wysokości ok. 15 km, by na wysokości ok. 10 km ulec eksplozji, która rozerwała ciało niebieskie na strzępy i wielka fala uderzeniowa wyłożyła drzewa i spaliła je. Rzekomo ów kosmiczny gruz leży porozrzucany w tajdze w błocie pod powierzchnią.
Teoria jeziora Czeko
W 2007 roku Luca Gasparini i Giuseppe Longo z Uniwersytetu Bolońskiego stwierdzili, że poniższe jezioro, leżące 8 km od epicentrum wybuchu stanowi krater poimpaktowy asteroidu. W 2008 roku mają się odbyć badania tego krateru. Jednak bardzo wielu niezależnych badaczy wyraźnie odcina się od tej teorii, krytykując ją od kilku stron: po pierwsze, gdyby tam uderzył odłam planetarnej skały - musiałby zostać zniszczony las dookoła, tymczasem drzewa dookoła jeziora mają niektóre ponad 100 lat. Poza tym krater poimpaktowy ma zupełnie inny kształt niż jezioro - dlatego też doktor Gareth Collins z Londynu krytykuje rzekome odkrycie powyższej dwójki.
Teoria Kazanceva
W 1947 roku radziecki uczony, Kazancev wysunął hipotezę, że wybuch tunguski spowodowany został przez... marsjański statek o napędzie nuklearnym. Naukowcy postanowili zbadać i tę fantastyczną hipotezę. Jak się okazuję, znaleźli na nią dowody. Po pierwsze, charakterystyka całego wybuchu, obszaru, etc miała charakter zbliżony do wybuchu jądrowego. Po drugie, znaleziono spieczone, małe kuleczki, które powstają tylko w wyniku wybuchu nuklearnego. Po trzecie, zrobiono badania drzew, które rosły w o wiele większym tempie, niż normalnie. Zwierzęta i ich potomstwo na tym terenie wykazywały anomalie charakterystyczne do wybuchu bomby atomowej.
W roku 1947 Aleksander Kazancew zgromadził dowody, że była to eksplozja cygaro-kształtnego statku kosmicznego UFO (tj. magnokraftu).
Nikola Tesla
W 1934 roku Nikola Tesla miał zbudować jeden ze swoich największych wynalazków "Promień Smierci". Według Tesli miał on niezwykłą, niszczącą moc. "Promień śmierci" był czymś w rodzaju fal dźwiękowych, niewidzialnych dla ludzkiego oka. Wynalazca wypowiedział się na jego temat, że jest to niezawodna broń mogąca zniszczyć nieprzyjacielski samolot z odległości nawet 600 km. Mógł także unicestwić armię liczącą nawet milion żołnierzy.
Moc tego nadajnika wynosiła aż 100 mld watów, a jej moc porównano do mocy 10 mln ton trotylu. Dla porównania podam, że bomba atomowa, która spadła na Hiroszimę była słabsza o 1-2 tysięcy razy. Gdyby taką energię skupić w pojedynczej, krótkiej wiązce o ściśle określonej częstotliwości, pozwoliłoby to uzyskać iskrę o energii 1* 1018 dżuli.
Jak zrządzenie losu tak potężna eksplozja miała miejsce w 1908 roku, znana dziś jako katastrofa tunguska na Syberii.
Większość naukowców sądzi, że był to upadek wielkiego meteorytu. Jednakże w kwietniu 1908 roku Tesla udzielił wywiadu prasowego, w którym ogłosił, że jego maszyna może zniszczyć dowolne miejsce na Ziemi. Dziwnym trafem dwa miesiące później doszło do katastrofy tunguskiej. Możliwe jest więc, że wielki wynalazca testował swój niszczycielski wynalazek.
Zestawienie faktów i dowodów przez Angelus-Silesius
O godzinie 07:17 rano, 30 czerwca 1908 roku, cylindryczny obiekt został zaobserwowany przez wielu naocznych świadków, jaki szybował w kierunku zachodnim poprzez niebo w Centralnej Syberii - niedaleko rzeki
Kamienna Tunguska (podkamiennaya tunguska). Następnie obiekt ten, eksplodował z siłą kataklizmu, ok. 113 km od osady handlowej Wanawara (Vanavara). Eksplozja nastąpiła w punkcie o współrzędnych: 60o,55'N; 101o,57'N.
Eksplozja zdewastowała i wyłożyła około 2150 km2 tajgi syberyjskiej, wywracając drzewa odległe - wg różnych danych nawet do 75-80 km odległych od epicentrum. Wszystkie drzewa leżały koncentrycznie w kierunku wybuchu, a ich pnie zawsze był skierowane ku epicentrum. Cały obszar zniszczeń przyjął niezwykły, dotychczas nieznany nauce ziemskiej kształt: motyla z rozpostartymi skrzydłami.
Nazwa: Katastrofa Tunguska (ew. eksplozja tunguska, zdarzenie tunguskie)
Miejsce: Centralna Syberia, rejon rzeki Podkamienna Tunguska.
Wydarzenie: eksplozja magnokrafto-podobnego wehikułu (ufo)
Konsekwencje fizyczne: Powalone drzewa na obszarze 2150 km2
Blask eksplozji: Widziany z odległości nawet 1500 km!
Odgłos eksplozji: Słyszany w promieniu 4500 km!
Fala uderzeniowa: Dwukrotnie (lub trzykrotnie) obiegła cały świat. Zarejestrowano również na Jawie i w Ameryce.
Ciśnienie: Wynalezione wówczas barometry pokazały nagły skok ciśnienia atmosferycznego w Petersfield i Cambridge.
Odnotowanie eksplozji: wszystkie stacje badawcze na świecie - zaburzenia magnetyczne, wstrząsy sejsmiczne.
Instytuty Radzieckie: Odnotowanie przez magnetometry czasowe istnienie drugiego bieguna północnego (tak silna była eksplozja)
Zjawisko białej nocy: Odnotowane na całym świecie - w Anglii można było czytać w nocy bez pomocy świecy nawet drobny druk.
Zjawiska świetlne: W wielu rejonach świata obserwowano niezwykłe zachody słońca i niezwykłe efekty świetlne przez wiele miesięcy po katastrofie.
Trudno powiedzieć co tak naprawde się stało, bo jak wiadomo doszło do zdarzenia na terenie Związku Radzieckiego a oni maja swoje tajemnice, których większości opinia publiczna nigdy nie pozna.
Ja raczej myśle że to był jakiś wybuch, ale co go spowodowało to raczej teraz możemy tylko spekulować.
_________________ Najlepszym dowodem na istnienie w kosmosie istot rozumnych jest to, że żadna z nich nie nawiązała z nami kontaktu (A. Einstein)
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.