Mentalność - charakterystyczny sposób myślenia i odnoszenia się do rzeczywistości, wynik przyjęcia określonych zasad i wartości, które wyznaczają sposób zachowania jednostki lub grupy społecznej. Wyróżnia się dwa podstawowe typy mentalności:
Mentalność indywidualistyczna – wynika z przekonania, że interesy i potrzeby jednostki są nadrzędne wobec interesów i potrzeb zbiorowości, dlatego zadaniem państwa jest tworzenie takich zasad, przepisów i norm prawnych, które przyczyniać się będą do pomyślności i rozwoju każdego człowieka
Mentalność kolektywistyczna - jej podstawą jest założenie, że społeczność jest autonomicznym podmiotem, jednostka zaś jego częścią. Zadaniem państwa, jako wyraziciela woli grupy, jest więc ochrona interesu zbiorowego. W tej sytuacji prawa jednostki są podporządkowane woli większości. W zależności od skali rozbieżności, między systemem zasad i wartości preferowanych przez dane społeczne i państwo a mentalnością człowieka (grupy), w różny sposób mogą ujawniać się jego zachowania wobec rzeczywistości, począwszy od bierności, poprzez bunt, aż do całkowitego aktywnego negowania istniejącego porządku politycznego i gospodarczego.
Jaka jest wasza mentalność?
Myślicie kategoriami indywidualistycznymi, Czy może bardziej kolektywistycznymi?
Ważniejszy jest dla was indywidualizm czy wspólnota jak np. Polska, zbiorowość religijna, kulturowa (w kupie siła)?
Czy można połączyć te dwie idee?
Zależy w jakim sensie, bo z jednej strony nie bronię się przed społecznością, lubie być częścią społeczeństwa i akceptuje jego reguły. Z drugiej strony nie podążam ślepo za tłumem, nie lubię robić tego co wszyscy i mam nieraz manię wyróżniania się, ale wyróżniania dziwnymi rzeczami (nie ubiorem czy coś takiego). A więc myslę, że pół na pół.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.