Okultyzm nazywany również wiedzą tajemną (scientia occulta) - określa wiarę człowieka w zjawiska nadprzyrodzone, ezoteryczne i magię. Okultyzm cechują realizm i spirytualizm, zakłada istnienie świata fizycznego, astralnego i mentalnego oraz ciała fizycznego, astralnego i mentalnego w człowieku. Współczesny okultyzm jest otwarty na zjawiska zachodzące w parapsychologii. Dysponuje on licznymi praktykami medytacyjnymi, które mają na celu rozwój duchowy człowieka, przemianę duszy, ciała i zwiększenie mocy własnych myśli, zdolności oraz otworzenie człowieka na zdolności paranormalne.
Praktyki okultystyczne
Medytacja - medytacje okultystyczne niewiele różnią się od tych w Hinduiźmie i Buddyźmie. Opierają się one na wyciszeniu siebie i swoich myśli, polepszeniu wizualizacji plastycznych, poprawie zdrowia psychicznego, fizycznego i osiągnięciu nad nim pełnej kontroli, oraz usunięciu lęku przed śmiercią.
Afirmacja - afirmacje są formą medytacji, w której poprzez autosugestie na temat własnej osoby można wpłynąć na podświadomość, najczęściej stosowane przy afirmacjach są wizualizacje plastyczne.
Huna - Huna jest formą starożytnych wierzeń i medytacji wywodzących się z Polinezji, niektórzy uważają, że jest ona najstarszą religią świata. Huna zakłada istnienie niższego ja (podświadomość), średniego ja (świadomość), wyższego ja (nadświadomość) oraz many (energii życiowej) odpowiednika chińskiego chi lub hinduskiej prany.
Świadomy sen - świadomy sen (LD) jest stanem, w którym człowiek poprzez ćwiczenia medytacyjne może zapanować nad własnym snem i wpłynąć na jego treść posługując się wspomnieniami. Sztuka LD jest przydatna przy zwalczaniu koszmarów.
Eksterioryzacja - jest formą świadomego przebywania ciałem astralnym (OOBE) poza ciałem fizycznym w świecie fizycznym, astralnym lub strefie 3. Podróży astralnych można doświadczyć za pomocą technik medytacyjnych lecz zdarzają się też przypadki nieświadomie wywołanej eksterioryzacji.
Hipnoza i autohipnoza - hipnoza została udowodniona przez psychologię jak stan alfa pomiędzy snem a jawą, jest ważną praktyką okultystyczną, w której w znacznym stopniu można wpłynąć na podświadomość dzięki autosugestii. Wciąż nie do końca zbadaną przez parapsychologie zostaje hipnoza regresywna i progresywna.
Czakramy - czakramy to miejsca w ciele człowieka, które są ogromnym skupiskiem energii życiowej. Rozwijanie czakramów jest ważną praktyką w rozwoju duchowym człowieka i niesie ono za sobą korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Obecnie wyróżnia się 7 głównych czakr z Hinduizmu: Podstawy, Genitalna, Słoneczna, Serca, Gardła, Trzeciego Oka, Korony
Wywoływanie duchów - wywoływanie duchów należy do najbardziej niebezpiecznych praktyk. Osoby stosujące praktyki spirytystyczne mają na celu kontakt z duchami, demonami, świetlistymi.
Magia
Biała magia - należy do dawnych praktyk okultystycznych, w których główną rolę odgrywają rytuały i symbolistyka, które mają na celu wpływanie w sposób pozytywny na siebie lub inne osoby.
Czarna magia - przeciwieństwo białej magii, w czarnej magii główną rolę odgrywaja rytuały, które służą najczęściej do wywoływania demonów i wykorzystania ich dla własnych celów. Podstawą czarnej magii jest księga Goecja, w której zawarta jest szczegółowa demonologia.
Magia chaosu - najmłodsza z form magii okultystycznych. Tak samo jak w białej i czarnej magii ważną rolę odgrywają tu rytuały. Magowie chaosu zwani chaotami są otwarci na każdą z form magii, sami decydują w co chcą wierzyć, ważną rolę chaotyźmie pełni doskonalenie poprzez medytacje.
Inna strona okultyzmu
Astrologia - badanie położenia ciał niebieskich przy założeniu, że istnieje korelacja między zjawiskami na niebie a losem poszczególnych ludzi i wydarzeniami na Ziemi.
Horoskopy - wywodzące się z astrologii przepowiednie na podstawie ciał niebieskich
Numerologia - jest prognozowaniem z liczb, gdzie numer przyporządkowany osobie ma związek z jego losem.
Talizmany, amulety - należą do przedmiotów magicznych, które pochodzą ze starożytnych kultur (np. Chiny, Egipt). Mają na celu zapewnić noszącemu szczęście lub ochronę.
Zagrożenia - okultyzm nie może być traktowany jako zabawa, nawet hipnoza nieodpowiednio praktykowana może zakończyć się nieporządanymi skutkami. Inne wyższe praktyki okultystyczne stosowane bez odpowiedniej wiedzy i przygotowania mogą zakończyć się wykorzystywaniem przez wyższe siły lub zaburzeniami psychicznymi.
Okultyzm a wiara w boga - wiara w boga przy okultyźmie jest sprawą indywidualną, tak samo jak wiara w reinkarnacje z Hinduizmu. Samo identyfikowanie się z okultyzmem wymaga otwarcie na spirytualizm i istnienie wyższych bytów w świecie duchowym.
Okultyzm a religie - praktyki okultystyczne są tak stare jak najstarsze znane nam religie. Są one akceptowane w Hinduiźmie, Buddyźmie i Islamie. Wszelkie praktyki zwalczane są przed Katolicyzm, Protestantyzm i inne odłamy chrześcijaństwa.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.