Wysłany: 5 Październik 2009, 00:16 Nieżyjący Polak z którym chciał(a)byś porozmawiać
Z którym z 10 nieżyjących już Polaków najbardziej chcielibyście porozmawiać?
Józef Piłsudski
Na pierwszym miejscu znalazł się Marszałek Polski, dwukrotny premier i Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych. Dla wielu Polaków polityk i przywódca idealny. Swoją charyzmą z pewnością przyćmiłby wszystkich obecnych działaczy politycznych. Piłsudski miał bowiem jaja, których im brak. Zawsze mówił wprost, co mu leży na wątrobie.
"Naród wspaniały, tylko ludzie kurwy." - mawiał o Polakach, nie owijając w bawełnę.
"Ja tego, proszę pana, nie nazywam Konstytucją, ja to nazywam konstytutą. I wymyśliłem to słowo, bo ono najbliższe jest do prostituty. Pierdel, serdel, burdel." - tak, nie przebierając w słowach, podsumował stagnację polityczną. A pytany przez hrabiego Skrzyńskiego o program partii politycznej, której miał być twórcą, odpowiedział bez ogródek: "Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio."
Mikołaj Kopernik
Człowiek-orkiestra, który na pewno byłby wymagającym, ale też znakomitym kompanem do rozmów na różne tematy. Był astronomem, ekonomistą, prawnikiem, matematykiem oraz duchownym.
"A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne?... A zatem, jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą... nazywają astronomią..." - Kopernik o astronomii.
"Gorsza lepszą monetę z obiegu wypędziła." - Kopernik i jego słowa wprost idealne na potrzeby kampanii przeciwników wprowadzenia euro.
Jerzy Popiełuszko
Ksiądz, który został zamordowany przez SB. W związku ze swoją działalnością nazywany także kapłanem "Solidarności".
Popiełuszko miał prostą receptę na to, co zrobić by odzyskać wolność: "Gdyby większość Polaków w obecnej sytuacji wkroczyła na drogę prawdy, stalibyśmy się narodem wolnym już teraz." - mawiał. Ten przepis jednak nie wszystkim był "na rękę".
Władysław Sikorski
Generał i polityk, który zginął w katastrofie na Gibraltarze w 1943 r. Jeszcze do niedawna hipotetyczna rozmowa z Sikorskim dotyczyć mogłaby okoliczności jego śmierci. W styczniu tego roku opublikowano jednak raport z przeprowadzonej wcześniej ekshumacji, który pozwolił rozwiać wiele wątpliwości. Nie zmienia to oczywiście faktu, że rozmowa z byłym polskim premierem wciąż mogłaby być pasjonująca.
"Bóg patrzy w moje serce. Widzi i zna moje intencje oraz zamiary, które są czyste i rzetelne. Jedynym moim celem jest wolna, sprawiedliwa i wielka Polska."
Maria Skłodowska Curie
Światowej sławy fizyk i chemik. W niedawno zakończonym głosowaniu na najwybitniejszą kobietę-naukowca wszech czasów uplasowała się na pierwszej pozycji, pozostałe kandydatki pozostawiając daleko w tyle. Trochę smutny jest fakt, że na zachodzie często zapomina się o tym, że dwukrotna laureatka Nagrody Nobla była Polką.
"Czasami wydaje mi się, że praca dzieci w dzisiejszych szkołach jest tak nadmierna, że lepiej dzieci potopić niż uczyć w tych szkołach." - mimo że ze słów tych bije troska o młode pokolenie, pewnie wielu pedagogów w skrzywionych przez poprawność polityczną placówkach, chwyciłoby się dziś za głowę.
Adam Mickiewicz
Okazuje się, że znienawidzona albo inaczej - niezrozumiana przez niektórych, słynna mickiewiczowska epopeja, wcale nie zniechęciła do głosowania właśnie na twórcę "Pana Tadeusza".
Mickiewicz w swoich wywodach wysuwał wnioski i stawiał diagnozy. Oto jak wyglądała dokonana przez niego ocena polskiego duchowieństwa:
"Księża i prałaci, wy oczekujecie zbawienia tylko od złota, od kanonu i protokołów, a tych środków, których nie posiadacie, domagacie się od władzy ziemskiej; wy, którzyście powinni podźwignąć i zbawić ziemię, domagacie się od ziemi, żeby ona was podźwignęła i zbawiła. Nie mówcie, że ludy was opuszczają; to wy je opuściliście; one was szukają na posterunku waszym i tam was nie znajdują; one chcą się podźwignąć, a wy je w dół spychacie."
W czasach szerzącego się antyklerykalizmu, wiele osób pewnie przyklaśnie polskiemu poecie. Warto jednak zwrócić uwagę na różnicę w stylu wypowiedzi pomiędzy Mickiewiczem, a wieloma uczestnikami forumowych dyskusji, którzy często atakują przedstawicieli duchowieństwa bez opamiętania.
Fryderyk Szopen
Niewielu jest polskich artystów, których nazwisko jest rozsławione na wszystkich kontynentach. Szopen jest jednym z najbardziej jaskrawych przykładów na to, że z naszym dziedzictwem kulturowym nie mamy się czego wstydzić.
"Trzech doktorów z wyspy najsławniejszych: jeden wąchał, com pluł, drugi stukał, skądem pluł, trzeci macał i słuchał, jakem pluł. Jeden mówił, żem zdechł, drugi - że zdycham, trzeci - że zdechnę." - jak widać o lekarzach słynny kompozytor nie miał najlepszego zdania.
Edward Gierek
Fakt, że w naszym zestawieniu Gierek znalazł się na pozycji wyższej niż Matejko czy Modrzejewska, świadczyć może o tym, że niektórym jest tęskno do minionego ustroju. A może komuś się marzy, by w krótkich żołnierskich słowach rozprawić się z byłym I sekretarzem KC PZPR i jego pustą retoryką.
"Jeśli nam pomożecie, to sądzę, że ten cel uda nam się wspólnie osiągnąć... Jak? Pomożecie?... No."
Jan Matejko
Malarz, który wsławił się dziełami o tematyce historycznej. Do jego najgłośniejszych dzieł należą: monumentalna "Bitwa pod Grunwaldem" czy też "Kazanie Skargi".
Helena Modrzejewska
Wybitna polska aktorka, której sławy mogłyby dziś pozazdrościć piersiaste blondynki z polskiej prowincji, które po zagraniu epizodycznej roli w drugorzędnym amerykańskim produkcyjniaku ogłaszane są w polskich mediach nową nadzieją Hollywood.
Modrzejewska zasłynęła rolami w dramatach szekspirowskich
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.